Barazzoni
Oficjalna data powstania firmy, zapisana nawet w jej logo, to rok 1903. Ale już sześć lat wcześniej Giovanni Battista Barazzoni w niewielkim przydomowym warsztacie wyrabiał artykuły gospodarstwa domowego z cyny, mosiądzu i miedzi. Po oficjalnym uruchomieniu firmy asortyment wzrósł szybko do ponad stu różnych produktów.
Kolejne dziesięciolecia działania firmy były odbiciem włoskiej historii, jej okresów prosperity i kryzysów. Przełom w działalności firmy Barazzoni przyniósł rok 1970 i podjęcie współpracy z projektantem Ennio Lucinim. W owych czasach, przynajmniej we Włoszech, była to rzecz niezwykła, by projektowaniem garnków i narzędzi kuchennych zajął się artysta.
Przemysłowe produkty w muzealnych zbiorach
Owocem tej współpracy była kolekcja produktów „Tummy”, która podbiła nie tylko włoski rynek, zdobywając liczne nagrody, w tym Macef Award w 1970, Vienna Award w 1971 oraz Compasso d’Oro (ADI) Stowarzyszenia Wzornictwa Przemysłowego w 1979. Garnek z tej serii (średnicy 20,6 cm) został włączony do zbiorów Philadelphia Museum of Art. Kolekcja „Tummy” jest produkowana do dziś.
Od tamtej pory Barazzoni kontynuuje współpracę ze znakomitymi projektantami zarówno z Włoch, jak i zza granicy. Tworzyli dla niej Ferdinand Alexander Porsche, Pininfarina, czy Mario Bellini.
Pod kierunkiem Claudio Belliniiego
Od 2004 roku dyrektorem artystycznym firmy i głównym projektantem jest Claudio Bellini, znany także jako wybitny architekt. To on w 2003 - roku stulecia istnienia Barazzoni - zaprojektował linię „My Lady”, która ukazuje historyczną ciągłość misji firmy, polegającej na produkcji pięknych, najwyższej jakości i wysoce funkcjonalnych garnków. „My Lady” zdobyła także szereg wyróżnień, m. in. Red Dot Design Award 2004 i Good Design Award 2004.
Dziś, niemal 120 lat od swego powstania przedsiębiorstwo wciąż jest zarządzane przez rodzinę Barazzoni. Firma jest w czołówce pod względem technologii produkcji, zwracając szczególną uwagę na aspekt swego oddziaływania na środowisko. Pamięta także, iż jej produkty, używane każdego dnia do przygotowania potraw mają wpływ na zdrowie konsumentów.
Firma stale prowadzi badania nad innowacyjnymi materiałami i powłokami nowej generacji, takimi jak powłoki nieprzywierane bez zawartości PFOA (kwasu perfluorooktanowego - związku chemicznego podejrzewanego przez niektórych naukowców o działanie kancerogenne).
Barazzoni obecnie zatrudnia około stu pracowników w trzech zakładach produkcyjnych, a produkcja jest nie tylko w dużym stopniu zautomatyzowana, ale i zrobotyzowana. Firma ma wiodącą pozycję na rynku włoskim, jest też obecna w ponad 80 krajach świata. Jej wyłącznym przedstawicielem w Polsce jest LeDuvel. Wszystkie produkty marki Barazzoni w naszej ofercie mogą się pochwalić dumnym znakiem „Made in Italy”, co jest synonimem wysokiej jakości i znakomitego wzornictwa.